22. 7. 2015 - Provoz elektronického systému pro zadávání zakázek začne v sprnu

zpět na Novinky

(23. července 2015, www.financninoviny.cz)

Ostrý provoz Národního elektronického nástroje (NEN) pro zadávání veřejných zakázek začne 1. srpna. Používání systému za desítky milionů korun ale zatím nebude pro státní správu povinné. Na dnešním semináři ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Hospodářské komory ČR to řekl náměstek ministryně pro veřejné investování Jan Blecha. Ministerstvo čelilo kritice kvůli neustálému oddalování startu systému, který měl původně fungovat od prvního čtvrtletí 2013, i kvůli údajnému předražení.

"Od 1. srpna vstupuje NEN do ostrého provozu, všichni zadavatelé i dodavatelé ho mohou využívat. Není to komerční projekt, jde o projekt státní správy. Pro zadavatele i dodavatele je proto jeho používání bezplatné," uvedl náměstek Blecha.

V první fázi ostrého testování nicméně nebude pro veřejnou správu používání NEN povinné. MMR proto odhaduje, že se do systému v prvních dnech přihlásí pět až šest ministerstev. "Do konce října máme vládě předložit zprávu s vyhodnocením funkčnosti NEN. Pokud bude vše bez problémů, budeme navrhovat, aby jeho použití bylo povinné pro všechny veřejné zakázky zadávané v rámci zákona," dodal Blecha.

Kromě ministerstev a jim podřízených organizací a ústředních orgánů státní správy by ho tak musely využívat i obce a kraje. Tedy všechny subjekty, které využívají veřejné peníze. O povinnosti používat NEN však musí rozhodnout vláda prostřednictvím vyhlášky.

"Systém usnadní práci nejen zadavatelům, ale i dodavatelům. Užitečná bude hlavně možnost informačního servisu o změnách v systému. To znamená, že například firma dodávající kachličky si bude moct zadat sledování týkající se pouze těchto produktů a v případě, že kdokoliv i na druhé straně republiky na jejich dodávku vyhlásí výběrové řízení, tak dostane e-mailem zprávu. I tato funkce bude zdarma," přiblížil jednu z výhod náměstek Blecha. Ministerstvo si od spuštění NEN slibuje kromě ulehčení přístupu malých a středních podnikatelů na trh veřejných zakázek také zvýšení transparentnosti jejich zadávání.

NEN je druhou součástí Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ). První je systém e-tržišť, jejichž používání je pro veřejné zadavatele zakázek povinné od 1. července 2012. Rozdíl mezi NEN a e-tržišti je v tom, že prostřednictvím e-tržišť se zadávají zakázky na dobře standardizované komodity, jako jsou například kancelářské potřeby, nábytek či standardizované služby. Zatímco NEN je určen ke komplexním strategickým nákupům nebo investicím s rozsáhlou metodickou a procesní podporou zadavatele - například stavby dálnic, dodávky technologických celků, komplexní služby, resp. vysoce odborné služby, jako jsou informační kampaň, projektová činnost, právní služby či poradenské služby.

Rozpočet projektu NIPEZ byl 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu, ministerstvo nakonec využilo 262 milionů korun. Většina (85 procent) peněz šla z evropských fondů, zbylých 15 procent platil stát ze svého rozpočtu. Z toho vytvoření NEN vyšlo na 165 milionů korun, jeho provoz vyjde na maximálně 40 milionů korun. Ministerstvo provozovateli Tesco SW platí měsíčně tři miliony korun. Dodavatelem systému je společnost Datasys.