19. 8. 2015 - Přerov rozjede v září elektronizaci státní správy, ojedinělou v ČR

zpět na Novinky

(20. srpna 2015, www.financninoviny.cz)

V Přerově se od poloviny září rozjede naplno elektronizace státní správy. Rozsáhlý projekt v hodnotě téměř 140 milionů korun je podle zástupců magistrátu ojedinělý v celé republice. Pomoci by měl především obyvatelům města, kterým zjednoduší komunikaci s úřadem. Radnice na projektu pracovala několik let. Metropolitní síť prostřednictvím 535 kilometrů optických vláken propojila dohromady pět budov magistrátu a desítky objektů města. ČTK o tom dnes informovali zástupci města.

"Projekt nemá v celorepublikové konkurenci obdoby - tak rozsáhlou elektronizaci veřejné správy totiž ještě nemá žádné město v České republice, takže Přerov bude sbírat první zkušenosti s provozem," uvedla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Projekt je rozdělen do několika částí. Obyvatel města se nejvíce týká takzvaný Portál občana, který se stane jejich prostředníkem s úředníky. "V této moderní webové aplikaci najdou 80 formulářů, které řeší jejich životní situace - od žádosti o vydání občanského průkazu  řes povolení stavby až třeba po žádost o grant. Každá životní situace je podrobně popsána a přehledně seřazena," uvedl radní města Jiří Kohout. Pro vstup do projektu bude potřeba osobní registraci, při které se zájemcům zaktivuje účet. Lidé pak budou moci s úředníkem komunikovat přímo z domova.

V takzvaném Archivním portálu najdou zájemci dokumenty, pro které by jinak museli do badatelny archivu. "Zdigitalizováno a uloženo bylo 126.000 stran dokumentů, z nichž některé jsou stovky let staré. K vyhledávání poslouží návštěvníkům filtry, s jejichž pomocí lze hledat buď podle databáze, nebo podle období, ve kterém písemnost vznikla, případně podle místopisných údajů," uvedl Petr Karola z magistrátu.

Během projektu vznikla 25 kilometrů dlouhá metropolitní síť, která optickými vlákny propojila budovy magistrátu, ale například i knihovnu, úřadovny v místních částech, kino, školy, policejní budovu či hasičskou stanici. Připraveny jsou i kamerové body pro městskou policii.

Projekt 09 přijde na 138 milionů korun, část nákladů by měla pokrýt dotace ve výši 81 milionů korun z ministerstva pro místní rozvoj. Dotace byla určena pro statutární města, rozdělila se mezi ně zhruba miliarda korun z evropských fondů.