13. 1. 2017 - V kauze TESCO SW pochybil GIBS i státní zástupkyně

zpět na Novinky

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) i dozorová státní zástupkyně pochybily podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v kauze úniku informací z vyšetřování firmy TESCO SW. Zastupitelství to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Odpovědnost státní zástupkyně ale podle NSZ nedosahuje takové míry, aby na ni musela být podána kárná žaloba. Celý případ souvisí se složitou kauzou údajně zmanipulovaných veřejných zakázek na informační systémy. Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan výsledky prověrky přivítal, podle něj potvrzují zákonnost postupu. Podle GIBS by však chyba nenastala, kdyby žalobci v tomto případu nepostupovali nestandardně.

Podle NSZ inspekce pochybila, když v záznamu o zahájení úkonů trestního řízení uvedla nesprávný směr komunikace mobilních telefonů. V médiích se dříve psalo o podezření, že z telefonu, který dříve používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého, unikla informace z vyšetřování. Později ale vyšlo najevo, že směr komunikace byl opačný.

Společnost TESCO SW, které se kauza dotýká, se cítí být pochybením státních orgánů poškozena. "Zmínky o nestandardním postupu žalobců navíc snižují naši důvěru v nezávislost a objektivitu trestního řízení," řekl ČTK mluvčí společnosti Tomáš Jelínek. Poukázal přitom na to, že nepravdivé informace z trestního řízení se různou formou dostávaly do médií a reputace firmy tím vážně utrpěla. "S mocí by se měla pojit i odpovědnost za chyby, proto očekáváme, že se alespoň dočkáme omluvy," doplnil mluvčí společnosti.

(čtk, tj)