9. 4. 2018 - Olomouc v opojení izraelské zpěvačky Yasmin Levy

zpět na Novinky
Olomouc v opojení izraelské zpěvačky Yasmin Levy

Libozvučné tóny vibrujících strun, mohutný sametový hlas společně s již dávno zapomenutým jazykem olomoucké posluchače včerejšího koncertu zanesly až do oblasti Malé Asie mnoho stovek let zpátky v naší historii.

Takový byl v rámci 6. ročníku uměleckých performancí souvisejících s paschálním cyklem jedinečný koncert izraelské zpěvačky Yasmin Levy v kině Metropol. Celá akce byla pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka Ph.D., primátora statutárního města Olomouce, a Mons. Jana Graubnera, olomouckého arcibiskupa. Mezi partnery koncertu nechyběla ani česká IT společnost TESCO SW. 

Tato hudební hvězda světového formátu byla již třikrát nominována na prestižní cenu BBC World Music Award. Českou republiku, konkrétně Prahu, navštívila již před šesti lety. Včerejší návštěva Olomouce, kde všechny fanoušky dobré hudby přímo okouzlila, byla jejím úspěšným comebackem. 

Netradiční zpěvačka Yasmin Levy je originální ve snoubení zajímavé hudby a zpěvu v jazyce ladino – jedná se o staré židovské nářečí, ve kterém je smícháno kastilské nářečí s hebrejštinou a aramejštinou. Populární izraelská zpěvačka není výjimečná pouze pro řeč, ve které zpívá své písně, ale také pro zálibu v okouzlujících rytmech flamenka a sefardských písní, které jsou lidovou podobou židovských melodií hojně ovlivněných arabskou kulturou.

Že koncert sklidil velký úspěch, dokládá také zaplněné kino Metropol. Mezi posluchači nechyběli ani zaměstnanci společnosti TESCO SW, BEA centra Olomouc a v neposlední řadě také studenti Moravské vysoké školy Olomouc (MVŠO).

Koncertem Yasmin Levy tak vrcholí projekt, který dává oživnout kultuře. Navazuje na historické a kulturní tradice olomouckého regionu. Nejen díky těmto akcím se Olomouc, jako bohaté kulturní a historické město, spojuje s významnými evropskými metropolemi.

Multimediální centrum BEA campus channel natočilo poutavou reportáž, na kterou se můžete podívat ZDE.

obrazek.jpg