27. 11. 2018 - Středoškoláci a jejich vize chytrých domů. TESCO SW uspořádalo další IT hackathon

zpět na Novinky
Středoškoláci a jejich vize chytrých domů. TESCO SW uspořádalo další IT hackathon

Téměř dvě stovky středoškolských studentů a studentek se zajímavými nápady, jak za použití dostupných technologií zmodernizovat okolní svět. I takto jednoduše by se dal definovat další ročník akce IT HACKATHON JUNIOR 2018 pod hlavičkou TESCO SW, která se 26. listopadu konala v prostorách BEA campusu Olomouc.

Stejně jako předchozí událost, jež se v těch samých prostorách uskutečnila v dubnu, i ta aktuální měla jasné zadání, od něhož se všichni zúčastnění museli odvíjet. Nyní to byla chytrá domácnost, konkrétně vize domova v roce 2040 a jeho technologicky vyspělá a automatizovaná výbava.

Ostatně na tento trend se zaměřovala i úvodní přednáška Miroslava Rotha, manažera správy budovy, který vysvětloval, jak spolu zařízení v domácnosti dokáží spolupracovat na základě povelů od hlasové asistentky Alexa. To mohlo sloužit jako zajímavý vstup do celé problematiky, jež vytvořené studentské týmy následně posouvaly o úroveň výše.

 

 

Konkrétně 10 týmů o 5 až 6 členech se tak chopilo svých počítačů a začalo vymýšlet co nejoriginálnější řešení, díky kterému by domy za 22 let mohly těžit z automatizace a moderních technologií. A nutno dodat, že nápady to byly vskutku velmi nápadité. Budoucnost v podobě domácích hologramů nebo plnohodnotných asistentů založených na umělé inteligence, kteří by se učili zvyklostem dané rodiny, je nepochybně atraktivní.

Vyhrát však mohl jen jeden, kterým byl tým pod názvem Under Pressure z VOŠ a SPŠE Olomouc. Ten se mimo jiné v předchozím ročníku umístil na druhém místě, tudíž si drží velmi solidní bilanci. Díky partnerům, mezi které patřily Olomoucký kraj, MVŠO, BEACPP4OK, Merit nebo Bohemia Fantasy, si tak mohl odnést věcné ceny v podobě tabletů a stipendií na studium Moravské vysoké školy Olomouc. Odměňovaly se i týmy na druhém a třetím místě, a to chytrými hodinkami, fitness trackery či bezdrátovými sluchátky.

 

 

Nešlo pouze o prezentace

Součástí celé akce toho bylo samozřejmě mnohem více. Za zmínku rozhodně stojí odborné workshopy, díky kterým si studenti a studentky mohli vyzkoušet například programování robotů, promýšlení různých manažerských strategií nebo reakce na krizové situace. Nechyběla ani prohlídka po moderním televizním studiu společnosti BEA channel či ukázka datového centra a obecně dalších technologicky inteligentních prostor BEA campusu Olomouc.

„Myslím, že hackathon byl skvělý, dorazilo 168 žáků středních škol, poměřili své síly nejen v rámci hlavní soutěže, ale i na dalších workshopech. Do budoucna plánujeme v hackathonech pokračovat a pokud pro to budou podmínky, tak jednou hackathon „povýšit“ pro vysokoškoláky,“ komentuje úspěch a další plány Tereza Polišenská, organizátorka a pracovnice TESCO SW.

 

bea-8845.jpg