28. 01. 2020
Česko má ambice se stát inovační velmocí. Vnímá to tak i BEA campus Olomouc
Globální technologická scéna zažívá v posledních letech snad vůbec nejlepší období. Investoři začínají rozumět startupům, které přichází s inovativními nápady pro výraznou proměnu všech odvětví na trhu (od automobilového průmyslu po zdravotnictví či fintech), a nadnárodní korporace své technologické know-how čím dál častěji přetváří do atraktivních, spotřebních produktů.
Zajímavé je, že se tento trend nepromítá pouze do světových technologických velmocí jako USA, Čína nebo Japonsko, ale také do menších evropských států. A výhledově také do České republiky, která zatím nepůsobí dojmem inovačního velikána, ale ambice k tomu bezesporu má.
Podle vládního plánu týkajícího se výzkumu, vývoje a inovací se v Česku mají v následujících několika letech (konkrétně do roku 2030) začít díl velké změny. Násobně vyšší podpora by se totiž měla dostat do oblastí inovačních center, stavební infrastruktury, technického vzdělávání, marketingu a investic, díky nimž by se ze státu v srdci Evropy mohl stát gigant s výrazným technologickým přesahem. Technologie jsou pochopitelně hlavním bodem zájmu.
Šikovnost vybraných českých občanů a jejich nápaditost ve spolupráci se zápalem pro podnikání totiž dokáže vygenerovat řadu zajímavých řešení. Ať už jde o biotechnologie, umělou inteligenci, laserové paprsky nebo moderní proměny na finančním či kurýrním trhu. Problémem je, že není dostatek peněz na zrealizování těchto nápadů. A to se má změnit.
Aby se v Česku tento inovativní duch ještě více podporoval, nesmí se zapomenout ani na školství. Konkrétně na základních školách by se měly více prosazovat technické předměty, které by měly rozvíjet technické myšlení. Transformací by měl projít i takzvaný marketing státu, jenž by měl zemi prezentovat jako „inovačního lídra“ a nikoliv jako místo piva a hokeje.
S tím se pojí i výstavba nových prostor s povolením pro zahájení stavby do jednoho roku a samozřejmě i nárůst samotných inovačních centrech. V plánu je vybudování až 7 takových míst, kde by se prováděl výzkum moderních technologií, především těch laserových, nano a AI.
Plán koresponduje s vizí BEA campusu Olomouc
Ačkoliv je tento plán státem prezentován jako jistá novinka, BEA campusu Olomouc tuto vizi postupně naplňuje již několik let. A nehodlá přestat. Vedle toho, že se mají jeho prostory v následujících letech výrazně rozšířit s cílem poskytnout širší a modernější zázemí pro firmy a jedince s podnikatelskými záměry, nabízí také ideální destinaci pro celou řadu aktivit podporujících rozvoj (nejen) Olomouckého regionu.
Za zmínku stojí například angažmá zaměstnanců TESCO SW, přední české IT firmy a hlavního iniciátora této změny, na partnerské Moravské vysoké škole Olomouc, kde interaktivně vyučují studenty nejrůznějším IT principům, nebo přínosné činnosti společnosti BEACPP, která se specializuje na podporu podnikání mladých lidí. Dokazuje to především odbornými přednáškami a workshopy, na které si zve experty z příslušných oborů. Součástí BEA campusu Olomouc je mimo jiné také InfoHUB, dedikované coworkingové místo, které slouží pro práci, networking a nauku.
Nelze opomenout ani na čím dál užší spolupráce s Izraelem, zemí, která by se dala definovat jako „neamerické Silicon Valley“. Od ní se ostatně odvíjí i pořádané Česko-izraelské inovační dny, tedy série akcí, kde se diskutují možné hospodářské zájmy. Ty jsou vedeny pod hlavičkou partnerské organizace Olomoucký klastr inovací (OKI), sídlící taktéž v BEA campusu Olomouc. Výrazné jsou i přesahy konkrétně firmy TESCO SW do sféry moderního zdravotnictví a dalších potřebných oblastí.
Další novinky: